Hlavné menu:
Výtvarné techniky
Grafika je prevedenie kresby do hmoty (dreva, linolea, kameňa, kovu, gumy, skla, textilu, umelej hmoty ....), z ktorej sa dá v grafickom lise vytlačiť väčšie množstvo rovnako kvalitných výtvarných diel, ktoré sú všetky považované za originál. Základným princípom grafiky je teda rozmnožovanie diela tlačou. Voľná grafika používa klasické technické postupy, materiály a ručnú tlač s cieľom vytvoriť umelecky pôvodný grafický list - obraz, ktorý sa odtlačí na papier z formy, ktorú sme predtým natreli farbou.
Linoryt je grafická technika zaradená do skupiny tlače z výšky. Znamená to, že vyrytá plocha zostává biela. Použijeme linoleum korkové, gumové, alebo PVC. Lino musí byť čo najsvetlejšie a bez vzorky. Na lino si najmäkšou ceruzou nakreslíme predlohu. Vezmeme linorytové rydlá a vyryjeme (odstránime) plochy, ktoré sa nemajú tlačiť. Vytlačíme najsvetlejší odtieň použitých farieb. A tak ďalej. Všetky vrstvy farieb sú potom na tlačenom papieri na sebe. Picasso robil rovnakým spôsobom drevorezy.
Lept patrí medzi grafické techniky, do skupiny tlače z hĺbky. Základným materiálom pre lept je kovová doska (meď, zinok). Kresba sa tvorí pomocou kyseliny, ktorá leptá nechránené miesta kovovej dosky. Plochy, ktoré nemajú byť vystavené účinku leptadla sa pokryjú tenkou vrstvou špeciálneho krytu (látka podobná vosku). Zadná strana dosky a okraje sa pokryjú lakom. Do krytu sa grafickou ihlou vytvorí kresba tak, aby ihla prenikla na kov. Kovová doska sa neskôr uloží do roztoku kyseliny a odhalený kov sa leptá. Po vyleptaní sa kryt odstráni a doštička sa pokryje tlačiarenskou farbou. Pre tlač sa používa navlhčený papier a odtláča sa na hĺbkotlačovom tlačiarenskom lise.
Monotypia - na platňu zo skla, kovu alebo z plastickej hmoty nanesieme olejovú, temperovú alebo tlačiarenskú farbu podľa vlastnej predstavy. Na platňu položíme mierne pijavý papier a pritlačíme ho. Vrstva farieb sa pritlačí na papier a obraz nás prekvapí farebnými účinkami. Monotypiu možno vytvoriť aj trochu odlišným spôsobom. Medzi dve platne nanesieme hrubú vrstvu farieb. Keď ich od seba oddelíme, tak že každú posunieme opačným smerom, farby sa posunú, rozmažú a vytvoria zaujímavé a zakaždým veľmi originálne obrazy. Sú to náhodne efekty, závisia však vo veľkej miere aj od obratnosti a citu pre farby. Môžeme použiť aj tretí spôsob. Na sklenenú platňu natretú tlačiarenskou farbou položíme biely papier a kreslíme naň. Položíme jemne na ňu papier. Na opačnej strane vznikne obrátená kresba, obohatená farebnými odtieňmi.
späť na kurzy